wtorek, 2 kwietnia 2013

Sernik z musem czekoladowym

Składniki:

Masa serowa:
1 kg białego sera dwukrotnie zmielonego
3 łyżki mąki ziemniaczanej
530 g słodzonego mleka skondensowanego
2-3 białka
sok z jednej limonki lub cytryny
aromat: np. 3-4 łyżki likieru pomarańczowego, cukier waniliowy albo ekstrakt z wanilii.

Mus czekoladowy:
150 g cukru pudru
3 jajka (oddzielnie białka i żółtka) + 3 żółtka
1 łyżka kakao
200 ml śmietanki kremówki 30%
100 g  niesłonego masła
250 g gorzkiej czekolady



Wykończenie:
200 g kwaśnej gęstej śmietany 12% lub 18%
2 łyżki cukru pudru


Przygotowanie:

Piekarnik nagrzać do 175 stopni. Dno szczelnej i wysokiej (8 cm) tortownicy o średnicy około 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć tortownicę wypuszczając papier poza obręcz.
Masa serowa: do dużej miski włożyć ser, mąkę lub budyń, dodać mleko skondensowane, białka jajek, sok z limonki i aromat. Wymieszać łyżką lub zmiksować na gładką masę. Masę serową wylać do tortownicy i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 30 minut aż masa będzie już prawie cała zastygnięta (trochę dłużej, około 35 minut jeśli ser był chudy i nieco rzadszy). Wyjąć sernik i rozprowadzić na nim śmietanę wymieszaną z cukrem pudrem. Wstawić z powrotem do piekarnika i piec przez 10 - 15 minut w tej samej temperaturze. Sernik wyjąć i ostudzić. Jeśli nie będziemy robić musu, po ostudzeniu sernika zdejmujemy obręcz z tortownicy i wstawiamy go do lodówki. Mus wykładamy na ostudzony sernik.
Mus czekoladowy: do metalowej miski wsypać część (50 g) cukru, dodać 6 żółtek i śmietankę. Miskę umieścić na garnku z delikatnie gotującą się wodą (około 1 - 2 szklanek). Mieszać drewnianą łyżką aż masa będzie gorąca lub do czasu aż zgęstnieje i zacznie przyklejać się do łyżki. W połowie podgrzewania dodać kakao (najlepiej przez sitko aby nie zrobiły się grudki, jeśli mimo tego grudki powstaną, można całą masę przelać przez sitko). Zdjąć miskę z garnka i od razu dodać pokrojone w kostkę masło oraz połamaną na kosteczki czekoladę (uważać, aby do miski nie dostała się woda). Mieszać aż składniki się roztopią i połączą ze sobą.
Oddzielnie ubić białka z resztą cukru na sztywną pianę: najpierw ubijamy same białka bez cukru na małych obrotach miksera następnie zwiększamy obroty miksera i ubijamy aż piana będzie sztywna. Stopniowo dodajemy cukier cały czas ubijając. Po dodaniu cukru ubijamy jeszcze przez 2 - 3 minuty aby piana była lśniąca i błyszcząca. Białka połączyć z masą czekoladową (najlepiej dodawać pianę do musu w 3 partiach), mieszając bardzo delikatnie łyżką.
Mus wyłożyć na sernik i wstawić do lodówki na minimum 4 godziny, a najlepiej na całą noc. Gdy mus dostatecznie zesztywnieje obkroić sernik nożem wkoło boków tortownicy i zdjąć obręcz. Wstawić do lodówki do dalszego zastygnięcia. Nie zapomnijmy zdjąć obręczy, aby sernik mógł swobodnie "oddychać". Sernik można posypać wiórkami z czekolady i podawać z owocami w zalewie.



środa, 13 marca 2013

Błękitny koktajl

Składniki:
szklanka jagód
2 szklanki kostek lodu
2 szklanki soku pomarańczowego
sok z cytryny

Przygotowanie:
Zmieszać szklankę jagód z dwiema szklankami kostek lodu i dwiema szklankami soku pomarańczowego. Miksować przez chwilę. Na koniec dodać odrobinę soku z cytryny. 

Placuszki z cynamonem

Składniki:
3 jajka
1 szklanka mleka lub wody
1 szklanka mąki macowej 
szczypta soli 
łyżka cukru
łyżka oleju do smażenia
łyżka cukru zmieszanego z mielonym cynamonem 

Przygotowanie:
Jajka rozbij z mlekiem lub wodą.
Dodaj macę, wymieszaj, żeby nie było grudek. Dodaj cukier i sól.
W głębokim naczyniu rozgrzej olej.
Na gorący olej wrzucaj łyżeczką porcje ciasta i smaż na złoty kolor. Placki podawaj posypane cukrem i cynamonem.



wtorek, 5 marca 2013

Zupa - krem ze świeżej kukurydzy ze szczypiorkiem


Składniki:
1 duża kolba kukurydzy cukrowej
50 g masła
ok. 2 szkl. chudego mleka
ok. 2 szkl. rosołu z kurczaka
5 średnich ziemniaków
1 cebula
3 szczypty szafranu
1/2 łyżeczki łagodnego curry
1 łyżeczka papryki słodkiej
do smaku: sól, chili, pieprz biały
1 pęczek cienkiego szczypiorku


Sposób przygotowania:
Oczyszczone ziemniaki i cebulę pokroić w kostkę a następnie wrzucić do garnka z wcześniej roztopionym masłem. Smażyć kilka minut pilnując aby się nie zarumieniły. Wlać rosół, dosypać szafran, curry i dusić aż ziemniaki zmiękną.
Kolbę kukurydzy oczyścić z liści i włosów. Ostrym nożem ściąć ziarna prosto do talerza. Ziarna i sok kukurydzy z talerza wrzucić do garnka z zupą, dolać mleko i gotować razem jeszcze ok. 8 minut. Całość zmiksować - jeżeli ktoś lubi bardziej gładki krem to powinien przetrzeć zupę przez gęste sito.
Na koniec doprawić zupę solą, papryką i chili. Podawać posypaną szczypiorkiem.


czwartek, 17 stycznia 2013

Grzanki z krewetkami

Składniki:

375g średnich królewskich krewetek
1 jajko
pół łyżeczki pieprzu cytrynowego
1 łyżka płatków cebulowych
1 młoda cebula, posiekana
8 kromek białego chleba


Przygotowanie:

1. Piekarnik nagrzać do temperatury 180 stopni. Dwie blachy wyłożyć folią aluminiową.
2. Krewetki obrać i oczyścić z wnętrzności. Do miski włożyć krewetki, przyprawy, cebulę i płatki cebulowe oraz wbić jajko. Miksować aż masa będzie gładka. (około 30 s)
3. Chleb posmarować przygotowaną masą. Odkroić skórkę; każdą kromkę pokroić na 4 trójkąty i ułożyć je na przygotowanych blachach. Piec 15 minut, aż będą złote i lekko urosną. Podawać na ciepło.



Krem czekoladowo - miętowy

Ten napój jest idealny na mroźny zimowy wieczór. Słodycz czekolady podkreśla delikatna nutka mięty. Jeśli nie przepadasz za tego typu połączeniu, nie dodawaj mięty.

Składniki:

500 ml mleka
4 gałązki mięty
100 g gorzkiej czekolady
1 łyżeczka cukru pudru
75 ml śmietanki kremówki

Przygotowanie:

Wlej mleko do garnuszka i włóż do niego gałązki mięty. Podgrzewaj na małym ogniu aż do zagotowania, następnie zdejmij mleko z ognia i odstaw na 15 minut.
Wyłów miętę z mleka i ponownie je ugotuj. Po zdjęciu gorącego mleka z ognia, wrzuć do niego pokruszoną czekoladę. Mieszaj do momentu, kiedy czekolada się rozpuści. Przelej do blendera i miksuj, aż płyn stanie się pienisty. Przelej do filiżanek. Ubij śmietankę i dodaj po obfitej łyżce do każdej filiżanki.



Mus wiśniowo - malinowy

Wiśnie posiadają bogate pokłady witaminy C, są więc dobrym środkiem zwalczającym objawy przeziębienia. Wspomagają również wchłanianie żelaza.

Składniki: 

300g g mrożonych wiśni bez pestek (można je zastąpić wiśniami w syropie)
125g mrożonych malin
1 łyżka cukru trzcinowego 

Przygotowanie:

Umieść wszystkie składniki w blenderze i dokładnie zmiksuj.



piątek, 11 stycznia 2013

Makaron z wędzonym łososiem w śmietanowym sosie


Składniki:
1 łyżka oleju z pestek winogron
1 szczypta świeżo mielonego czarnego pieprzu
250g wędzonego łososia, pokrojonego na kawałeczki
1 mały pęczek koperku
ok. 3/4 kubeczka kwaśnej śmietany
400g makaronu tagliatelle



Wykonanie:
Do rozgrzanego rondla dodać olej i szczyptę pieprzu, gdy olej się rozgrzeje, dodać łososia, smażyć przez ok. 3min. Dodać koperek i śmietanę, dusić kilka minut, aż sos lekko zgęstnieje.
Wymieszać z gorącym makaronem i podawać natychmiast. 

Do podania: ugotowany makaron tagliatelle (wody na makaron nie solić!)



Niebieski tort urodzinowy



Składniki:
6 jajek 
6 łyżek mąki
6 łyżek cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
barwnik spożywczy w proszku (niebieski)
kakao
konfitura z czarnej porzeczki
krem do ciast o smaku śmietankowym Delecta (+mleko)
2 tabliczki mlecznej czekolady
kolorowa posypka do ciast


Wykonanie:
Oddzielamy białka od żółtek. Białka ubijamy na sztywno i odstawiamy. Do naczynia z żółtkami dodajemy cukier i miksujemy. Następnie dodajemy mąkę i proszek do pieczenia. Wszystko łączymy z ubitymi białkami. Gotowe ciasto dzielimy po połowie. Do jednej części dosypujemy 1 łyżkę kakao, do drugiej barwnik spożywczy według instrukcji podanej na opakowaniu. Po kolei wylewamy ciasto na tortownicę. Każdy ze spodów pieczemy około 20-25 minut w temperaturze 180 stopni. Kiedy nasze krążki są gotowe pozostawiamy je do wystygnięcia. W międzyczasie przygotowujemy krem według instrukcji - wystarczy dodać mleko i zmiksować. Gdy nasze ciasto wystygnie rozcinamy każdy z krążków w poprzek na pół tak, aby powstały cztery spody. Jeden z nich układamy na talerz, na którym będziemy podawać nasz tort. Spód ten smarujemy warstwą kremu i przykrywamy spodem kakaowym. Nakładamy na niego sporą warstwę konfitury.. Wszystko przykrywamy krążkiem niebieskim i smarujemy kremem. Na górę nakładamy spód kakaowy. Gdy wykonamy tą najbardziej pracochłonną część nadchodzi czas na rozpuszczenie czekolady. Możemy to zrobić w tzw. "łaźni parowej", czyli pokruszyć czekoladę do miseczki umieszczonej nad garnuszkiem z gotującą wodą lub po prostu rozpuścić ją w garnuszku dolewając odrobinę mleka. Należy jednak pamiętać aby nie rozcieńczyć czekolady za mocno! Gdy polewa jest już gotowa wylewamy ją powoli na górę ciasta i pozwalamy jej swobodnie spływać. Nim czekolada wystygnie dekorujemy wierzch kolorową posypką i wstawiamy tort do lodówki. Ciasto będzie najlepsze na drugi dzień gdy biszkopt nasiąknie kremem i konfiturą. Wbrew pozorom nie jest to bardzo słodki deser! Krem przygotowujemy na mleku - nie na śmietanie. Nie dodajemy też do niego cukru. Słodki smak przełamuje również kwaśna konfitura.


środa, 9 stycznia 2013

Kudłacze

Składniki:
2 szklanki mąki
szklanka cukru pudru
5 dag. margaryny
jajo
1/2 szklanki mleka
2 łyżki miodu
łyżeczka proszku do pieczenia 


Polewa:
20 dag margaryny
2 łyżki kakao
szklanka cukru
3/4 szklanki mleka 
20-25 dag wiórków kokosowych 


Wykonanie:
Margarynę utrzeć z cukrem i wciąż ucierając dodać jajo, miód, mleko i mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Ciasto wylać na prostokątną blachę, upiec w 180 stopniach przez pół godziny. Po wystygnięciu pokroić ciasto w kostkę ( około 2-2 cm. ) .


Polewa:
Mleko,  margarynę i cukier rozgrzać w garnku, dodać kakao i gotować około 5 minut , po ostygnięciu polewy zanurzać w niej kostki ciasta a następnie obtaczać w wiórkach kokosowych .




Roladki z cukinii z serem i suszonymi pomidorami z bazylią, miętą lub rukolą


Składniki:

cukinia
sól morska, świeżo zmielony czarny pieprz, oliwa extra vergine
płatki chili
ser kozi w roladce lub mozzarella lub ser brie lub ser z niebieską pleśnią
suszone pomidory w oleju
bazylia lub rukola lub kolendra lub mięta
grzanki z bagietki opieczonej w tosterze lub zrumienionej na patelni czy w piekarniku


Przygotowanie:

Cukinię "obierać" obieraczką do warzyw rozpoczynając z różnych jej stron aż trafimy do miejsca, w którym skończy się zielona skórka i pozostanie sam środek cukinii z nasionami.
Rozgrzać patelnię grillową (lub zwykłą dużą patelnię ewentualnie piekarnik na 180 stopni). Cukinię posypać solą morską, świeżo zmielonym pieprzem, płatkami chili i skropić oliwą extra vergine. Układać na patelni jeden pasek obok drugiego i na dużym ogniu grillować przez około 1 minutę z jednej strony, aż od spodu pokryje się ciemnymi paseczkami.
Zdjąć z patelni i odłożyć na talerz. Cukinię można też ułożyć na rozgrzanej blaszce piekarnika i piec przez około 2 minuty lub do czasu aż nieco zmięknie.
Gdy cukinia będzie jeszcze ciepła układać ją na desce, z brzegu każdego paska kłaść po kawałku sera, suszonego pomidora i zielonego listka bazylii, rukoli lub mięty. Zwijać roladki (można dawać po dwa paski cukinii na jedną roladkę, np. mniejszy i większy pasek) i układać na półmisku lub od razu bezpośrednio na grzance. Można skropić oliwą extra vergine, posypać solą morską i świeżo zmielonym pieprzem.